Profilerade grundskolor

Norra Stockholm

Futuraskolan Bergtorp

Viggbyholmsvägen 59
Kommun: Täby
Ansvarig skolledare: Kevin Munro
Telefon: 070-638 65 08
E-post: kevin.munro@futuraskolan.se
Instruktörer: Johan Gottgård (UEFA B), Gustavo Borgenengh (UEFA A)
Träningsförhållanden: Viggbydalen (konstgräs), Hägernäs IP (konstgräs), Supercenter (v. 3-8)
Hemsida: Futuraskolan Bergtorp

Tallbackaskolan

Adress: Kristinelundsvägen 1, 171 50 Solna 
Telefon: 087342025 
E-post: tallbackaskolan@solna.se 
Namn: Daniel Palm 
E-post: daniel.palm@solna.se 
Ansvarig lärare/instruktör: Huffman Eja Tabe (UEFA B-ungdom), huffman.eja.tabe@aikfotboll.se 
Målvaktsinstruktör: Filippo Biliotti (UEFA B MV)
Lärare/instruktör: Mohammed Ayari (Tränarutbildning C)
Till skolans hemsida

Stockholms kommun

Aspuddens skola

Kommun: Stockholm
Ansvarig skolledare: Katrin Burström
Telefon: 08-508 45 900
E-post: katrin.burstrom@edu.stockholm.se
Instruktörer: Kristoffer Junegard (UEFA A), Jens Wallin (UEFA A)
Träningsförhållanden: Aspuddens IP (konstgräs) och Liljeholmshallarna
Hemsida: Aspuddensskola

Engelbrektsskolan

Valhallavägen 76
Kommun: Stockholm
Ansvarig skolledare: Tomas Hultquist
Telefon: 08-508 454 00
E-post: tomas.hultquist@edu.stockholm.se
Instruktörer: Hannes Grönblad Blom (UEFA Elite Youth/UEFA A), Afnan Khabiri (Elite Youth B), Fredrik Björsby UEFA A målvakt
Träningsförhållanden: Hjorthagens IP, Engelbrektshallen och Johan Björkmans Hall samt vid behov Stadshagens IP
Hemsida: Engelbrektsskolan

Gubbängsskolan

Gubbängsvägen 63, Enskede
Kommun: Stockholm
Ansvarig skolledare: Bengt Berg
Telefon : 08-508 473 50
E-post : bengt.berg@edu.stockholm.se
Instruktörer : Thomas Ollig (Uefa A-ungdom & UEFA-B), Andrew Sykes (UEFA B & MV-B), Charlie Lidholm (Bas diplom)
Träningsförhållanden: Gubbängsskolans BP (konstgräs) och Gubbängshallen
Hemsida : Gubbängsskolan

Södra Stockholm

Deltaskolan

Kommun: Haninge
Ansvarig skolledare : Thomas Borg,
Telefon: 070-421 01 30
E-post: thomas@deltaskolan.se
Instruktörer: Thomas Borg (steg 4), Matthias Weman (Uefa B), Vladan Tomic (UEFA B)
Träningsförhållanden: Torvalla IP (uppvärmd konstgräsplan), Jordbromalmshallen
Hemsida: www.deltaskolan.se

Storvretskolan

Kommun: Botkyrka
Ansvarig skolledare: Johan Ahlkvist
Telefon: 070-4923276
E-post: johan.ahlkvist@botkyrka.se
Instruktörer: Johan Magnusson (UEFA C), Alexander Besara (Ungdom B), Jimmie Korkmaz (Tränarutbildning C)
Träningsförhållanden: Storvretens BP, Storvretshallen, skolans gym
Hemsida: Storvretskolan