Certifierade grundskolor

Norra Stockholm

Futuraskolan International Bergtorp

Viggbyholmsvägen 59
Kommun: Täby
Ansvarig skolledare: Sofia Salomonsson
Telefon: 070-638 65 08
E-post: sofia.salomonsson@futuraskolan.se
Instruktörer: John Samuelsson, C-diplom och Oskar Olson, B-ungdom
Träningsförhållanden: Viggbydalen (konstgräs) och Bergtorpsskolans sporthall
Hemsida: Futuraskolan Bergtorp

Skytteholmsskolan

Ankdammsgatan 14-16
Kommun: Solna
Ansvarig skolledare: Håkan Danielsson Nyberg, tel 08-7461212,
Telefon: 08-7461212
E-post: hakan.danielsson-nyberg@solna.se
Instruktörer: Filippo Biliotti (MV Nationell A), Fredrik Markström (Uefa B/A ungdom), Linus Wennberg (Uefa B), Lukas Gummesson (Uefa A), Gustav Högmo (Uefa B)
Träningsförhållanden: Skytteholms IP (konstgräs)
Hemsida: Skytteholmsskolan

Stockholms kommun

Almaskolan

Södra Fiskartorpsvägen 2, 114 33 Stockholm
Kommun: Stockholm
Ansvarig skolledare: Kai Aasnes
Telefon: 076-6964575
E-post: kai.aasnes@almaskolan.se
Instruktörer: Sendrak Prieto, Vadim Jevtushenko (Uefa B), Sofia Lundgren (MV-C)
Träningsförhållanden: Östermalms IP (konstgräs) och Johan Björkmans Hall
Hemsida: Almaskolan

Aspuddens skola

Kommun: Stockholm
Ansvarig skolledare: Katrin Burström
Telefon: 08-508 45 901
E-post: katrin.burstrom@edu.stockholm.se
Instruktörer: Kristoffer Junegard (Advanced), Jens Wallin (Advanced)
Träningsförhållanden: Aspuddens IP (konstgräs) och Liljeholmshallarna
Hemsida: Aspuddensskola

Engelbrektsskolan

Valhallavägen 76
Kommun: Stockholm
Ansvarig skolledare: Tomas Hultquist
Telefon: 08-508 453 62
E-post: tomas.hultquist@stockholm.se
Instruktörer: Viktor Blom (Elite Youth), Loke Grahn (Elite Youth)
Träningsförhållanden: Östermalms IP (konstgräs), Hjorthagens IP, Engelbrektshallen och Johan Björkmans Hall
Hemsida: Engelbrektsskolan

Gubbängsskolan

Gubbängsvägen 63, Enskede
Kommun: Stockholm
Ansvarig skolledare: Bengt Berg
Telefon : 076-124 73 60
E-post : bengt.berg@edu.stockholm.se
Instruktörer : Charlie Lidholm, Jocke Rydberg (uefa A), Ida Mbarka (Elite Youth, Uefa A)
Träningsförhållanden: Gubbängens BP (konstgräs) och Gubbängshallen
Hemsida : Gubbängsskolan

Tornadoskolan

Gondolgatan 16
Kommun: Stockholm
Ansvarig skolledare: Djordje Petrovic
Telefon: 070-297 38 22
E-post: djordje.petrovic@tornadoskolan.se
Instruktör: Pierre Gallo (UEFA A och Elite Youth)
Träningsförhållanden: Skarpnäcks SF (konstgräs) och Skarpnäckshallen
Hemsida: Tornadoskolan

Södra Stockholm

Brandbergsskolan

Kommun: Haninge
Ansvarig skolledare: Martin Andersson
Telefon: 070-357 87 00
E-post: martin.andersson@haninge.se
Instruktörer: Hakar Rashid (UEFA B)
Träningsförhållanden: Brandbergsplan (konstgräs), Idrottshall
Hemsida: Brandbergsskolan

 

Brunns skola

Kommun: Värmdö
Ansvarig skolledare: Ulrika Görtz Wetterlund
Telefon: 08-570 484 01, 070-413 04 00
E-post: ulrika.gortz-wetterlund@varmdo.se
Instruktörer: Peter Ohlsson (Bas 1), Jacob Bauer (B-diplom, C-diplom Ungdom)
Träningsförhållanden: Ingarö IP, Ingarö Sporthall
Hemsida: Brunns Skola

Deltaskolan

Kommun: Haninge
Ansvarig skolledare : Thomas Borg,
Telefon: 070-421 01 30
E-post: thomas@deltaskolan.se
Instruktörer: Thomas Borg (steg 4), Matthias Weman (Uefa B), Vladan Tomic (B-ungdom)
Träningsförhållanden: Torvalla IP (uppvärmd konstgräsplan)
Hemsida: www.deltaskolan.se

Storvretskolan

Kommun: Botkyrka
Ansvarig skolledare: Lillemor Bergquist
Telefon: 070-022 67 04
E-post: lillemor.bergquist@botkyrka.se
Instruktörer: Johan Magnusson (C-diplom), Harun Özpolat (Uefa B), Alexander Besara (C-diplom), Buruk Alp
Träningsförhållanden: Storvretens BP, Storvretshallen
Hemsida: Storvretskolan