Polisens tips och material för att förebygga kriminalitet

I början av juni inledde Polisen en tre veckor lång kommunikationskampanj för att motverka rekrytering av barn och unga till kriminella nätverk. Polisen vill gärna att kampanjen får bred spridning och uppskattar om materialet som finns sammanställt nedan används. Även Stockholms stad har nyligen kommit ut med material i ämnet.

Kriminella gäng utnyttjar barn för sina syften, vilket är ett brott. Vi behöver hjälpas åt att värna om barnens säkerhet och motverka kriminell rekrytering. Det är av yttersta vikt att vi vuxna, både i skolan, hemma och på fritiden, är närvarande i barnens liv och skapar en trygg miljö där de kan känna sig säkra och omtyckta.

Vi ber er föreningsaktiva vuxna att vara vaksamma på unga och unga vuxna som cirkulerar runt föreningens mötesplats/er. Håll era barn och unga till ert aktivitetsområde och minimera möjligheterna till kontakt med okända.

Ta hjälp om du är orolig

Om du tror att ett kriminellt gäng har kontaktat ditt barn är det viktigt att du tar hjälp direkt. Ring 114 14 eller 112 om det är akut.       

Om du är orolig för ett barn kan du också ringa eller mejla socialtjänsten i din kommun. Kontaktuppgifter finns på kommunens hemsida eller på Sveriges kommuner och regioners webbplats.Du kan också prata med någon på barnets skola, en lärare eller kurator.

Polisens material

Filmer

Det finns även korta filmer (ett exempel är filmen i samband med rubriken) i olika format som föreningen kan dela. Är du intresserad av dessa kontaktar du Johan Wallberg.

Till dessa kan du använda följande textförslag:

Utbildningsmaterial

På Polismuséets hemsida finns material som kan användas vid utbildning riktad till olika kategorier och åldrar.

Samt på Solna stads hemsida finns en utbildningsfilm för vuxna.

Stockholms stads material

Folder om våldsbejakande extremism
Foldern syftar till att öka kunskapen om tidiga kännetecken, vad föräldrar och yrkesverksamma för barn och ungdomar kan vara uppmärksam på samt vart de kan vända sig för stöd, i syfte att stärka det förebyggande arbetet.

Om våldsbejakande extremism

Informationsmaterial: Att upptäcka kriminalitet i tid
Materialet kan användas såväl inom föreningen, för utbildning och diskussion bland ledare och för utskick till föräldrar och/eller att diskutera vid föräldramöten eller liknande. Mer information om hur materialet kan användas finns i dokumentet ”Till ledare i idrottsföreningar – så upptäcker du kriminalitet”. Där finns även länkar till filmer på olika språk att visa.

Till ledare i idrottsföreningar - Så upptäcker du kriminalitet
Diskussionsmaterial – Att upptäcka kriminalitet i tid

Vid frågor, kontakta: