Certifierade grundskolor


ALMASKOLAN
årskurs 5-9

ASPUDDENS SKOLA
årskurs 7-9

BERGTORPSSKOLAN
årskurs 6-9

BRANDBERGSSKOLAN
årskurs 4-7

BRUNNS SKOLA
årskurs 6-9

ENGELBREKTSSKOLAN
årskurs 4-9

GUBBÄNGSSKOLAN
årskurs 7-9

TORNADOSKOLAN
årskurs 4-9


SKYTTEHOLMSSKOLAN
årskurs 7-9

Följande steg finns inom certifieringsstegen för LIU-skolor med högstadium och/eller gymnasieverksamhet i Stockholmsdistriktet.

1 STJÄRNA

  • Ansvarig instruktör ska minst ha B Ungdom som utbildning
  • Studieplan ska finnas och följas
  • 2 träningar/vecka på minst 60 min/pass
  • Tillgång till konstgräsplan

2 STJÄRNOR

  • Tillgång till minst 2 instruktörer med B Ungdom som utbildning
  • 2 träningar/vecka på minst 60 min/pass där minst ett av passen schemaläggs förmiddag
  • Studieplan ska finnas, följas och lämnas in till StFF. Studieplan ska även innehålla teoretiska moment och SvFF:s materialmed rörliga bilder ska användas
  • Tillgång till konstgräsplan + inomhushall/uppvärmd konstgräsplan

3 STJÄRNOR

  • Tillgång till 2 instruktörer där 1 har minst "gamla" Advance eller "nya" Uefa B och 1 minst B Ungdom
  • 2-3 träningspass schemalagda på förmiddagar på minst 80 min/pass
  • Studieplan ska finnas, följas och lämnas in till StFF. Studieplan ska även innehålla teoretiska moment och SvFF:s material med rörliga bilder ska användas
  • Skolan ska samverka med Stockholms Fotbollförbund och närliggande förening
  • Tillgång till konstgräsplan + inomhushall/uppvärmd konstgräsplan

Norra Stockholm

Futuraskolan International Bergtorp

Viggbyholmsvägen 59
Kommun: Täby
Ansvarig skolledare: Sofia Salomonsson
Telefon: 070-638 65 08
E-post: sofia.salomonsson@futuraskolan.se
Instruktörer: John Samuelsson, C-diplom och Oskar Olson, B-ungdom
Träningsförhållanden: Viggbydalen (konstgräs) och Bergtorpsskolans sporthall
Hemsida: Futuraskolan Bergtorp

Skytteholmsskolan

Ankdammsgatan 14-16
Kommun: Solna
Ansvarig skolledare: Rezaul Islam
Telefon: 08-7461000
E-post: rezaul.islam@solna.se
Instruktörer: Johnny Gustafsson (UEFA Elite Youth), Filippo Biliotti (MV Nationell A)
Träningsförhållanden: Skytteholms IP (konstgräs)
Hemsida: Skytteholmsskolan

Stockholms kommun

Almaskolan

Södra Fiskartorpsvägen 2, 114 33 Stockholm
Kommun: Stockholm
Ansvarig skolledare: Pernilla Dahlberg
Telefon: 073-230 81 86
E-post: pernilla.dahlberg@almaskolan.se
Instruktörer: Anton Gustafsson (Tränarprogrammet GIH)
Träningsförhållanden: Östermalms IP (konstgräs) och Johan Björkmans Hall
Hemsida: Almaskolan

Aspuddens skola

Kommun: Stockholm
Ansvarig skolledare: Katrin Burström
Telefon: 08-508 45 901
E-post: katrin.burstrom@edu.stockholm.se
Instruktörer: Kristoffer Junegard (Advanced), Jens Wallin (Advanced)
Träningsförhållanden: Aspuddens IP (konstgräs) och Liljeholmshallarna
Hemsida: Aspuddensskola

Engelbrektsskolan

Valhallavägen 76
Kommun: Stockholm
Ansvarig skolledare: Tomas Hultquist
Telefon: 08-508 453 62
E-post: tomas.hultquist@stockholm.se
Instruktörer: Viktor Blom (UEFA A), Nils Heingård (UEFA A), Alexander Gumm (UEFA A)
Träningsförhållanden: Östermalms IP (konstgräs), Hjorthagens IP, Engelbrektshallen och Johan Björkmans Hall
Hemsida: Engelbrektsskolan

Gubbängsskolan

Gubbängsvägen 63, Enskede
Kommun: Stockholm
Ansvarig skolledare: Bengt Berg
Telefon : 076-124 73 60
E-post : bengt.berg@edu.stockholm.se
Instruktörer : Charlie Lidholm, Daniel Kraft (Uefa A), Ida Mbarka (Elite Youth, Uefa A)
Träningsförhållanden: Gubbängens BP (konstgräs) och Gubbängshallen
Hemsida : Gubbängsskolan

Tornadoskolan

Gondolgatan 16
Kommun: Stockholm
Ansvarig skolledare: Djordje Petrovic
Telefon: 070-297 38 22
E-post: djordje.petrovic@tornadoskolan.se
Instruktör: Pierre Gallo (UEFA A och Elite Youth)
Träningsförhållanden: Skarpnäcks SF (konstgräs) och Skarpnäckshallen
Hemsida: Tornadoskolan

Södra Stockholm

Brandbergsskolan

Kommun: Haninge
Ansvarig skolledare: Martin Andersson
Telefon: 070-357 87 00
E-post: martin.andersson@haninge.se
Instruktörer: Hakar Rashid (UEFA B)
Träningsförhållanden: Brandbergsplan (konstgräs), Idrottshall
Hemsida: Brandbergsskolan



Brunns skola

Kommun: Värmdö
Ansvarig skolledare: Ulrika Görtz Wetterlund
Telefon: 08-570 484 01, 070-413 04 00
E-post: ulrika.gortz-wetterlund@varmdo.se
Instruktörer: Peter Ohlsson (Bas 1), Jacob Bauer (B-diplom, C-diplom Ungdom)
Träningsförhållanden: Ingarö IP, Ingarö Sporthall
Hemsida: Brunns Skola