Kom ihåg följande datum

Förutom att skicka motioner till vårt "repskap" finns det ytterligare två datum som kan vara bra att lägga på minnet för våra föreningar. Den 25 augusti är det sista dagen att skicka in ansökan om LOK-stöd för våren 2019. Den 31 augusti ska övergångsanmälan vara SvFF tillhanda för att spelaren ska få delta under höstens matcher.

LOK-stöd

Ansökan LOK-stöd för våren 2019 (aktiviteter bedrivna 1 jan–30 juni) skall vara inskickad via föreningens IdrottOnline-sida senast den 25 augusti 2019 klockan 23:59. Läs mer om LOK-stöd hos RF >>

Övergångsanmälan

Under rubriken 1 september-regeln i Representationsbestämmelser för 2019 står följande:

3 § 1 september-regeln
Om övergångsanmälan eller ansökan om speltillstånd inkommit till SvFF den 1 september eller senare får spelare inte delta i den nya föreningens representationslag eller övriga lag i representationsserierna under resterande del av den innevarande säsongen. Detsamma gäller för nyregistrerade spelare registrerade efter den 4 september, spelare som begärt spelklarhet eller vars avtal efter professionell övergång träder i kraft efter den 4 september, om spelaren lånas ut till en ny förening eller om spelaren under övergångstiden efter den 4 september deltagit i bindande match för sin tidigare förening.

Vill du läsa mer om övergångar kan du göra det på denna pdf-fil eller hos Svenska FF.